West Cheshire Athletic Club: a handful of medals

Neil finegan

The West Cheshire Athletic Club celebrated a handful of medals at the Cheshire Cross Country Championships.

Jamie Richardson, Traci Shipley and Neil Finegan were crowned County Champions after completing the very difficult hilly and muddy course at Pickmere, near Northwich.

Jamie won the men’s 4.3 km under-17 race in 15 minutes 50 seconds, and was backed by Henry Robinson (7th in 17:18) and Sammy Hollins (eighth in 17:29) to claim the medals money per team.

Traci won the women’s over-55 title after a time of 34:56 for the 6.2 km course, and Neil won the men’s over-45 title with a time of 34:07 for the course. of 8.1 km.

Kate titlow

Neil also appears to have pointed to the veteran West Cheshire AC men’s team made up of Graham Wells (2nd man over 45 in 34:25), Steve Fernyhough (7th man over 40 in 36:40) and Dave Alexander (4th man over 50 in 37:14) for team gold medals.

Daniel Walker (6th in 9.55am), Thomas Rimmer (8th in 10.00am) and Noah Woolgar (9th in 10.01am) combined to win the team gold medal in the men’s under-13 2.4km race, while Hugo McLintock (18th in 10:35), Thomas Renondeau (27th in 11:59) and Evan Miller (30th in 14:08) got the seventh place by team.

Emilia Pyper (second in 10:49), Ruby Phillips (seventh in 11:06) and Holly Coates (eighth in 11:10) won team gold medals in the women’s 2.4km under-18 race. 13 years old, while Eleanor Wheeler (11th in 12:05) and Grace Andrews (21st at 1:30 pm) also completed the course.

Under 17 in Pickmere

Jessica Lark (third in 19:34), Cosette Wearden (seventh in 21:09) and Aimee Phillips (ninth in 21:37) won team silver medals in the women’s 4.3 km under-run race. 15 years old, while Isabella Rimmer (10th in 21: 59), Eleanor Williams (11th in 22:49) and Emma Nevett (18th in 32:25) finished fourth.

Imogen Pughe (5th in 8:01 pm), Carys Roberts (8th in 8:50 pm) and Jodi Bemand (9th in 8:57 pm) won the team silver medal in the women’s 4.3 km under-17 race.

Dave Alexander at Pickmere

Harriet Beattie (fourth in 9:52), Anna Birkett-Evans (ninth in 10:40) and Amelia Snowden (10th in 10:48) won the team bronze medal in the Under-11 2km, while Poppy McKenna (11th in 10:56), Nia Manson (16th in 11:45) and Charlotte Finegan (22nd in 12:27) were the fifth team.

Luke Parker (second in 16:43), Ellis Hancock (18th in 20:22) and Andrew Barratt (19th in 20:30) won team bronze medals in the men’s 4.3 km under-15 race year.

Dave Shearer at Pickmere.

Dylan Gledhill (6th in 9.18am), Harley Scadeng (9th in 9.44am) and George Grimsditch (11th in 9.46am) clinched fourth place in the under-11 2k race, supported by Harry McKenna (12th in 10.15am) ).

David Shearer (17th in 33:19), Tom Booth (20th in 34:00), Neil Finegan (21st in 34:07), Graham Wells (23rd in 34:25), Michael Young (29th in 35:12), and Steve Fernyhough (39th in 36:40) combined for team bronze medals in the senior men‘s 8.1 km race, while other finishers in the men’s race included James Robinson (47th in 38:07), Dave Sutton (56th and eighth above). man 45 in 38:46), Neil Hershaw (57th and second man over 55 in 38:49), Andrew Clague (59th and 7th man over 50 in 39:13), Andy Carter (105th and 16th in addition -50 men in 44:24), Dave Barratt (112th and 23rd man over 45 in 46:35), Tony Kennedy (123rd and 8th man over 60 in 54:08) and Jon Moorhouse ( 134th and 17th man over 55 in 55:43).

Imogen Pughe at Pickmere

Kate Titlow (8th, in 28:06), Keely Smith (14th, in 29:30) and Clare Mallon (34th, in 33:32), secured a probable fifth place team in the senior women‘s race of 6.2 km, while Keely (4th woman over 35), Clare (6th woman over 45) and Traci Shipley (1st woman over 55) helped secure the team’s fifth place in the veteran female race. Other finishers in the women’s race included Ellie Robinson (49th and 13th female over 45 in 35:08), Angela Tegg (54th and 14th female over 45 in 35:53), Claire Williams (57th and 15th over 45 women in 36:34), Jane Barker (59th and 16th woman over 45 in 36:56) and Debra Bemand (84th and 7th woman over 50 in 40:06).


Lily Moorhouse finished the women’s 6.2 km under-20 race in 36:32 for fifth place, and Paul Morrison finished in 41:41 for eighth in the men’s 8.1 km under race. 20 years old.

Nathan Brassington set a new personal best under-15 for boys 1-75m in the high jump at the Manchester Indoor Open Meeting alongside his West Cheshire AC teammate Holly Bosworth who broke a new record under age 15 for girls from 1 to 60 m and a long jump of 4.13 m.

Traci Shipley at Pickmere.

Fergus Garland set a new record in the Men’s Under-17 60m in 7.56 seconds and 24.13 in the 200m alongside teammate Alfie Lane who clocked a new record of 7.97.

Lydia Walker set a new personal best in the 60m in the Girls Under-13s of 9.02, while Emma Holmes set a new women’s under-17 200m record of 26.20 and recorded 8.15 for the 60m alongside Ruby Wisbey (8.40) who also recorded 9.54 in the 60m hurdles.

Sophie Haslam set a new 600m record for the girls under 15 in 1: 46.37 and scored 29.37 in the 200m alongside Macy Brett who scored 28.55.

Traci Shipley at Pickmere.

This weekend’s fixtures include the Manchester Area Cross Country League at Tatton Park, Knutsford, Cheshire WA16 6QN on Saturday (start at 12:00 p.m.) and the Helsby Four Villages Half Marathon on Sunday (start at 10:30 a.m.).

THE fourth round of the Borders Road Running League which was scheduled to be held on Sunday 23 January by Deestriders has been postponed due to the Covid-19 restrictions currently in place in Wales. Deestriders is studying alternative dates but these will depend on venue availability and whether restrictions are lifted.


Get all the latest news, updates, things to do and more from Ellesmere Port, Cheshire’s dedicated hub InYourArea feed.

Comments are closed.