West Cheshire Athletic Club: The Cross Country Race Series

0

Jess Lark with Aimee and Ruby Phillips in Warrington

Nearly 200 young people represented 37 schools in the first round of the West Cheshire Athletic Club School Cross Country Race Series.

The free entry day event, held at Ellesmere Port Sports Village, continues this Saturday with the aim of encouraging young people to stay fit and active.

“After the sadness and heartbreak of the pandemic lockdown, it was great to see so many young people participating in track and field again,” said event organizer Dennis Wall.

“West Cheshire AC wants to help students who attend local schools experience the thrill of running and all the benefits it brings, and we are thrilled to have the opportunity to host a four-round race series. for everyone in third, fourth, fifth year. , six, seven or eight.

Years 7 and 8 boys at cross country races

“Our next event is this Saturday and anyone wishing to participate must show up and register in the EPSV Trackside room (years three and four starting at 9:30 am) before the first race which starts at 10 am.”

Ethan Edge (Christleton) and Jack Arnold (Upton Heath) finished first and second respectively after setting the same time of 4:16 in the boys’ grade three race, ahead of third Joseph Whitehart (Newton) with 4:24 .

Hettie Skrme-Walter (Kings) won the third year girls’ race in 4:54, with Eva Clapham-Hardy (Chester Bluecoat) second at 5:05 and Daisy Bennett-Tyrrell (St Clares) third in 5: 18.

Annabelle Smith (St Martins) won the fourth year women’s race in 4:29, just one second ahead of Ava Holmes (Newton), second, and Elsie Jones (Willaston), third, in 4:34. Arthur Williams (Tattenhall) won the boys’ grade four race in 3:46, ahead of Benjamin and Joseph Stenton (both at Acresfield) who finished second and third in 4:01 and 4:06.

Kara Stoll and Harriet Wheeler at Wrexham Final Fling

Ben Brassington (Newton) won the boys’ fifth year race in 6:36, ahead of second Sidney Carr (Acresfield) and third Charlie Pace (Saughall All Saints) with 6:40 and 6:55. Emma Gauller (Willaston) clocked a winning time of 7:01 in the women’s race of the year five, three seconds ahead of Tilly Griffiths (Lache) second, Lucia Connor (Overleigh St Marys) third in 7:18.

Lucy Renshaw (Saughall All Saints) and Anna Birkett-Evans (The Firs) finished first and second in the sixth year women’s race respectively with the same time of 7:23, and Alice Fotheringham (Chester Bluecoat) finished third in 7 : 27. Logan Sefton (Kings) won the sixth grade boys’ race in 6:08, with Leo Anstey (Boughton Heath) and Dylan Chandler (Christleton) second and third at 6:18 and 6:19.

Thomas Rimmer (Kings) won the seventh grade boys’ race in 8:26, ahead of duo Upton Kieran Stewart (10:55) and Syed Salman (14:12). Bishop Heber duo Emilia Pyper (10:06) and Eleanor Wheeler (10:28) finished first and second in the seven-year-old girls race, ahead of third Sophie Brennan (Christleton) in 13:32.

Year 7 Girls

Daniel Walker (Tarporley) won eighth grade for boys in 11:44, ahead of Christleton’s Noah Woolgar (11:51) and Joseph Smythe (11:52). Rosemary Rogers of West Cheshire AC cut the women’s club record over 70 by three minutes with a time of 59:39 to win her age category at the Mersey Tunnel 10k Race.

Other West Cheshire AC finishers included Brian Wright (second male over 65 in 45:55) and Sarah Hibbert (12th female over 50 in 61:01). Neil Finegan, of West Cheshire AC, was the first man over 45 in 35:23 in the Farndon 10k road race, ahead of teammate Steve Hillier (17th man over 40 in 45 : 05).

James Robinson ran 1:28:45 for 31st place in the Warrington Half Marathon. Harriet Wheeler won the Girls Under 15 Throwathon title at the Wrexham Final Fling Competition.

Wheeler won the javelin and was third in the hammer, discus and shot put events, while Kara Stoll won the hammer, was second in discus and second in throwathon, and Rose Duggan was second in shooting and fifth on the disc.

Mehan White clocked a winning time of 2:35:73 in her women’s Under-17 800 at Trafford. Jessica Lark clocked a winning time of 2: 26.0 in the women’s under-15 800m at Warrington, ahead of teammate Aimee Phillips (2: 32.5) who won the 300m in 44.2.

Year 6 Boys

Ruby Phillips won the women’s under-13 800m at Warrington in 2: 25.2 and a time of 14.2 in her 100m, while Ruby Carlile won the women’s under-15 high jump with 1-35 m. Satine Wearden posted 35.5 in the Girls Under-13 200m, 16.7 in her 100m and jumped 3m long, while her sister, Cosette, was fourth in the Girls Under-13 800m. 15 years old.

This weekend’s fixtures include the opening round of the North Wales Cross Country League, at Morgan Llwyd, Wrexham, on Saturday (1pm start) and the Chester Marathon on Sunday (9am start).

Further information on the West Cheshire Athletic Club is available at: www.westcheshireac.co.uk

Get all the latest news, updates, things to do and more from Ellesmere Port, Cheshire’s dedicated hub InYourArea feed.


Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.